اثرانگشتی‌ها

بعضی مسائل هستند توی زندگانی که باید خودت با خودت طرح‌شون کنی، بعد در موردشون با خودت مشورت کنی، سبک سنگین کنی و نهایتا هم این خودِ توی قدر مطلق‌ت هست که باید به‌تنهایی براشون راه حل پیدا کنه و حل‌شون کنه.

حالا چرا این‌همه خودِ بولد شده؟ عرض می‌کنم.

 چون راه حل پیدا کردن برای این‌جور مسائل یه چیزی توی مایه‌های اثر انگشت‌ه که تفاوت معیارها، هم در راه حل‌ی که واسه مسئله پیدا می‌شه و هم در روش حل مسئله، از هر فردی به فرد دیگه کاملا متغیر هستش و به‌سمت بی‌نهایت میل می‌کنه.

و اگه آدمی باشی که فکر کنی مسئله‌ای که الان باهاش روبه‌رو شدی از اون دست مسائل اثرانگشت‌ی هستش که یا خودت باید حل‌ش کنی -و طبیعتا چون این خودت بوده که حل‌ش کرده پس خوب می‌دونه که مسئولیت عواقب بعدی‌ش هم به گردن خود خودشه- یا این‌که...

نه دیگه هیچ راه دیگه‎‌ای نیست جز این‌که خود خودت حل‌ش کنی و مسئولیت‌ش رو به گردن بگیری چون در غیر این‌صورت دیگه این مسئله، اثرانگشتی نیست. و پر واضحه که از جمله ویژگی‌های مسائل اثرانگشتی اینه که آدم نمی‌تونه - یا بهتر بگم نباید- با کسی در موردش صحبت کنه.

خب معلومه! به‌خاطر همون انحراف معیارها و اثرانگشتی بودن‌شون دیگه، اینم پرسیدن داشت؟!

پس مرحله‌ی اول، شناخت مسئله‌ی اثرانگشتی از مسائل به‌هرکی‌خواستی‌بگو هستش.

بله می‌گفتم: اگه آدمی بودی که تونستی مسئله‌ی اثرانگشتی‌ت رو بشناسی، باید قبل از هرچیز خودت با خودت یه جلسه پشت درهای بسته برگزار کنی و بعدش واسه یه مدتی بری تو غار تا بتونی حلش کنه.

***

و اما، از اون‌جایی که اولا طرح مسئله با یه آدم امین، و در ثانی مشورت گرفتن برای حل مسائل، به نظر من یکی از ویژگی‌های مثبت خانوماست که من خودم بارها به‌خاطرش از زن بودن‌م احساس رضایت کردم و کمک‌م کرده تا واسه خیلی از مسائل‌ی که ذهنم رو مشغول می‌کنه زودتر و به‌تر از اون چیزی که انتظارش رو دارم راه‌حل پیدا کنم...

این‌جاست که این تناقض، مشکل‌ساز می‌شه و به‌کسی‌نگوییِ مسئله اضافه می‌شه به دشواری طرح و بررسی و حل مسئله. و تنها راه ممکن برای رهایی از این فشار مضاعف، استفاده از معجزه‌ی "گذشت زمان" هست که کمک می‌کنه برای مدتی از توی غاری که خودت رو توش حبس کردی بیای بیرون، یه نفسی تازه کنی، بعد دوباره برگردی توی غار و سر حل مسئله.

***

من؟ من که خیلی وقته از توی غارم اومدم بیرون و فعلا قصد برگشتن ندارم. و اجالتا به‌شدت در حال لذت بردن از آب و هوای بهار و گل و بلبل و سبزه و چمن‌م!

 

/ 0 نظر / 10 بازدید